1)Temel Lise için teşvik başvuru şartları nelerdir?

9’uncu ve hazırlık sınıflarına kayıt olacaklar için ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak, 18 yaşını bitirmemiş olmak, resmi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak gerekmektedir.
10.sınıf, 11. sınıflar için herhangi bir devlet lisesine kayıtlı olmak yeterlidir.

2)Temel Lise için teşvik verilecek öğrenciler nasıl belirlenecek?
 • Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecektir.
  Öğrencinin bir yıl önceki yılda başarı durumu(Karne Ortalaması)
  Ailenin aylık gelir düzeyi araştırılacak (Resmi gelir,bordro vs.)
  Sosyo-ekonomik durumu, okuyan kardeş sayısı başına extra puan
  Ailenin aylık gelir düzeyi araştırılacak
  Olimpiyat başarısı varsa extra puan
  Milli Eğitimde çalışan anne-baba için extra puan
  Boşanmış aileler için extra puan
  Şehit ya da Gazi Öğrencisi için extra puan
 • 3) AKAD İstanbul Temel Lisesinde servis olacak mı?

  AKAD İstanbul Temel Lisesi konumunun merkezi olması sebebiyle servis uygulaması yapılmamaktadır ancak velilerimizden yoğun talep gelmesi durumunda serviste konulabilecektir.

  4) Temel liselere öğrenci kabul edilirken aranan koşullar neler?

  Temel liseler her düzeyden öğrenciye kapısı açık olan kurumlardır. İlk kez liseye başlayacak öğrenciler herhangi bir merkezi sınava girmeksizin doğrudan lisemize kaydını yaptırabilirler. Halihazırda lisede eğitim gören öğrenciler ise koşullarını taşımaları durumunda nakil yoluyla okulumuza geçebilirler. Bu kapsamda mesleki olmayan liselerden geçişle ilgili genel bir kısıtlama bulunmuyor. Meslek liselerinin 9 ve 10. Sınıflarından geçişlerde de herhangi bir sınırlandırma yok. Meslek liselerinin 11. ve 12. Sınıflarında okuyan öğrencilerin geçişleri MEB mevzuatına uygun olarak sorumluluk sınavları ile yapılabiliyor. Lise seçimini dikkatli yapmayan, okuduğu lisenin eğitim sisteminden memnun olmayan öğrenciler için iyi ve yeni bir alternatif Temel Liseler.

  5 ) Dershaneden dönüşen temel liseler hangi statüde olacak?Fen-Anadolu Lisesi ve özel kolejlerden farkı nedir?

  2015-2016 Eğitim yılından itibaren Türk Eğitim sisteminde dershaneler yer almayacak. Dershaneler yeni bir lise türü olan Temel liseye dönüşecekler. Temel liseler müfredat dağılımları ve verilecek dersler itibariyle Anadolu liseleri ile eşdeğer eğitim kurumları olacak. Biz AKAD İstanbul Temel Lisesi olarak Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği çerçeveyi daha da genişletip test ve sınava hazırlık konseptini de okullarımızda öğrencilerimize vermeyi planlıyoruz. Haftalık 15 Saatlik eğitimi okul müfredatına ayırırken, 20 saatlik artı eğitim ile öğrencilerimizi merkezi sınavlarda daha üst düzey performansa çıkarmayı amaçlıyoruz. Bilimsel ve teknik ölçme değerlendirme uygulamaları ile de öğrencilerimizin öğrenme süreçlerini sürekli kontrol altında tutmayı hedefliyoruz.

  6 ) Nasıl bir müfredat uygulanacak? Eğitimler, hangi saat aralığında, kaç gün verilecek?

  Biz MEB tarafından belirlenen müfredatta herhangi bir kısıtlamaya gitmeden merkezi sınavların da içerik ve yöntemlerinin kazandırıldığı bir eğitim vereceğiz. 11. Ve 12. Sınıflar ise kariyer planının biraz daha öne çıktığı sınıf düzeyleri olacak. Bu sınıf düzeylerinde de öğrencileri 9 ve 10. Sınıftan itibaren rehberlik hizmetlerinin tespit ettiği özellikler ışığında kariyer ve meslek alanlarına hazırlayacağız. Eğitimlerimiz hafta içi her gün 7 saat olarak yapılacak.Cumartesi günlerini ise öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirmesini planlıyoruz. Her öğrencimizi yeteneğine uygun bir sosyal etkinlik alanına yönlendireceğiz. Derslerimiz her gün 08:30’da başlayıp, 14:40’ye kadar sürecek.

  7 ) Bu liselere geçmek isteyen herkes devlet teşviğinden yararlanabilecek mi?

  Devlet teşvikleri ilk kez geçen yıl uygulandı. Toplamda 360 bin öğrenciye teşvik bursu verilmesi planlandı. Uygulamanın ilk yılı olması nedeniyle teşvik verilecek öğrenci sayısının tamamı bu haktan yararlanmadı Geçen yıl bu teşvikten 167 bin öğrenci yararlandı.Bu yıl ise 550 bin öğrenciye bu teşviğin verilmesi planlanmaktadır.. Bu yıl bakanlığın ne kadar teşvik vereceğini bilmiyoruzancak Temel liseler için 3.500 TL Olması bekleniyor. Bir öğrenciye teşvik bursunun verilmesi öğrencinin ve velisinin burs koşullarını taşımasına bağlı. Bu değerlendirmeyi bakanlık yaptığı için her öğrencinin teşvik bursundan yararlanması teorik olarak mümkün değil. Biz, ekonomik durumu temel liselerde okumaya uygun olmayan öğrencilerimizin velilerini bu haktan yararlanmaları için yönlendiriyoruz. Zaten ülkemizdeki özel okul ücretlerine baktığımızda nispeten daha erişilebilir bir ücret politikasıyla da velilerimizin bütçesini sarsmamaya çalışıyoruz.

  8 ) Devlet teşviki alabilmeleri için ailelerin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

  Devletten teşvik bursu alabilmenin ilk yolu hali hazırda bir devlet lisesinde okuyor olmak veya bir devlet lisesini kazanmak. Durumu buna uygun öğrencilerin velileri bakanlık tarafından belirlenen tarihler 8 Ağustos tarihinde kurumumuz gözetiminde yapılacak olup 28 Ağustosta başvuralar sonuçlanacaktır. Teşvikten yararlanma da öğrencinin başarısı, sosyo-ekonomik durumu, okuyan kardeş sayısı gibi pek çok kritere göre burs hakkını elde edebiliyorlar. Bu hakkı elde eden öğrenci bakanlık tarafından teşvik burslu öğrenci okutmasına izin verilen istediği özel okula naklini yaptırabiliyorlar.

  9 ) Tüm sınıflarda eğitime başlanacak mı?Ara sınıflarda öğrenim gören öğrenciler de bu liselere geçiş yapabilecek mi?

  Biz eğitime tüm sınıf düzeylerinde sürdürüyoruz. Geçişler konusuna daha önce değinmiştik. Bakanlık mevzuatlarının izin verdiği ölçüde öğrenci nakli alacağız.Toplam kontenjanımız 600 kişidir.

  10 ) Temel liselerin bahçesi, spor salonları, yemeği, servisi, laboratuvarı olacak mı?

  Temel liseler bir zorunluluk gereği ortaya çıkmış kurumlar. Yarım asırlık dershanelerin dönüşümünü Milli Eğitim Bakanlığı 4 yıllık bir sürece yaydı. 4 Yıllık geçiş sürecinde kurumlar mevzuata uygun olmak koşuluyla mevcut yerleşkelerinde eğitim verebilecekler. Ancak 4 yılın sonunda standartlar yönergesine uygun okul binalarına taşınacaklar. Kurumumuzun Spor salonu Laboratuvar ve kütüphanesi bulunmaktadır.Yemekhanemiz ve kantinimiz bulunmaktaktadır.İsteyen öğrenci kantinden fastfood isteyen velilerde yıllık olarak anlaşma yaptığımız catring firması üzerinden tabldot 4 çeşit yemek yiyebilecektir.Yemek ücreti eğitim ücretinden hariç olarak alınmaktadır ve yıllık 2500 TL olup taksitli olarak ödenebilmektedir.Servis hizmetini de öğrencilerimizin isteğine uygun olarak ayarlayabileceğiz.

  11 ) Temel liselerin ücret aralığı nedir?

  Eğitim nispeten maliyetli bir sektör. Eğitim maliyetlerini etkileyen pek çok değişken var. Sunduğunuz hizmet, bu hizmeti sunan öğretmen niteliğiniz, bulunduğunuz lokasyon, vergileriniz, kiranız… gibi pek çok etken bu ücretlerin oluşmasında temel belirleyici. Biz eğitimde nitelikten ödün verilerek sunulan ucuzculuğun sakıncalı olduğunu düşünüyoruz. Ücretlerimizi belirlerken de çok büyük karları amaçlamadık. Bu sektörün bir hizmet sektörü olduğunun bilincindeyiz. Fayda- fiyat dengesinden yola çıkarak ücretlerimizi belirliyoruz.20 Kişilik sınıflardan oluşan okullarımızda ücret dağılımımız erken kayıt döneminde8.000 – 9000 TL aralığında olacak ancak bu dönem bitiminde ücretlerimiz 9.000-10.000 TL olacaktır..Değişimin farklı olması sınıf düzeylerinden kaynaklanıyor.